dijital pazarlama ve e-ticaret

Dijital Pazarlama ve E-ticaret Nedir?

Shopify'ın hazırladığı bir videoda  ilk yasal çevrimiçi e-ticaret online satış işleminin Ağustos 1994'te NetMarket adlı bir web sitesini oluşturan Dan Kohn tarafından gerçekleştirildiği belirtiliyor.  The New York Times için yazdığına göre, 11 Ağustos'ta Kohn, "On Summoner's Tales" CD'sini Philadelphia'daki bir arkadaşına sattı. Kohn'un arkadaşı 12,48 dolar artı nakliye ücreti ödedi ve kredi kartı numarasını güvenli bir şekilde göndermek için veri şifreleme yazılımı kullandı. Fakat The Internet Shopping Network adlı başka bir web sitesi rock CD'nin manşetlere giren satışından yaklaşık bir ay önce online olarak bilgisayar ekipmanı satmaya başladığını iddia ediyor. Öyle ya da böyle e-ticaretin hayatımıza girmesi çok eski bir tarihte olmadığı ortada. Peki e-ticaret nedir?

E-ticaret, çevrimiçi olarak mal ve hizmet alım satımını ifade eden geniş bir terimdir. Çoğu e-ticaret satın alımı aşağıdaki dört kategoriden birine girer: kitaplar veya ev eşyaları gibi fiziksel ürünler; e-kitaplar veya çevrimiçi kurslar gibi dijital ürünler; tatiller veya doktor randevuları gibi hizmetler; ve kelime işleme veya fotoğraf düzenleme programları gibi yazılımlar. Bilgisayarlar, tabletler ve telefonlar aracılığıyla büyük veya küçük hemen hemen her şeyi satın alma veya satma yeteneği, iş yapma şeklimizi tamamen değiştirdi. Birincisi, bir e-ticaret işine başlamak için fiziksel bir vitrine ihtiyacınız yok. Pek çok perakendeci, e-ticaret web sitelerinin yanında fiziksel mağazalara sahiptir, ancak birçoğu tamamen çevrimiçidir. Mağaza tutmanın maliyeti olmadan, bir iş kurmak her zamankinden daha kolay hale geldi, bu da dünya çapında daha fazla insanın çevrimiçi pazara girmeye başlaması anlamına geliyordu. Ancak bu, e-ticaret pazarının çok hızlı bir şekilde kalabalıklaşması anlamına da geliyordu. İşletmeler kendilerini farklı kılmak ve müşterilerin dikkatini çekmek için reklamlarını internete de taşıdılar, dijital pazarlamayı bu şekilde elde ettik. Dijital pazarlama, tüketicileri müşteriye dönüştürmek amacıyla dijital kanallar aracılığıyla çevrimiçi olarak ulaşma pratiğidir.


Dijital kanal, bir işletmenin hedef kitlesine çevrimiçi olarak ulaşmak için kullanabileceği herhangi bir iletişim yöntemi veya platformudur. Web siteleri, arama motorları, e-posta veya sosyal medya platformları gibi şeyler dijital kanallardır. E-ticaretin amacı çevrimiçi ürün satmaksa, dijital pazarlama işletmelerin bunu gerçekleştirmesine yardımcı olur. Dijital pazarlama ayrıca işletmelerin güven oluşturmasına, sadakat uyandırmasına ve müşterilerine daha iyi hizmet vermesine yardımcı olur. Bu yönüyle, basılı reklam veya reklam panoları gibi geleneksel pazarlamaya benzer, ancak hem işletmeler hem de tüketiciler için birkaç ek avantajı da bulunmaktadır. 

İlk olarak, dijital pazarlama uygun maliyetlidir. Reklam bütçeleri internette televizyon, radyo ve basılı medyada olduğundan çok daha verimli kullanılabilmektedir. Bunun nedeni, dijital pazarlamacıların doğru reklamları doğru kitlelere doğru anlarda sunma konusunda çok net olabilmeleridir. Ancak müşterilerin sosyal medya gibi platformlar aracılığıyla haberi yayma potansiyeli de bulunmaktadır. Aynı zamanda, dijital pazarlama, gazeteler ve radyo istasyonları gibi yerel platformlara dayanan geleneksel kampanyalardan daha fazla kişiye ulaşabilmektedir. Ayrıca küresel pazarlarda, satışları artırabilen ve ürün ve hizmetleri farklı insanlar için erişilebilir hale getirebilen marka bilinirliği yaratır. Bununa beraber dijital pazarlama da daha hızlı sonuçlar üretilebilir. Örneğin bir müşteri, istediği bir ürünle basılı bir gazete reklamında karşılaşırsa, daha sonra o ürünü almayı hatırlayabilir veya hatırlamayabilir. Ancak dijital reklamlar, müşterilerin anında harekete geçmesine olanak tanır ve bu da satın alma şansını artırabilir.

Ayrıca işletmelerin doğrudan iletişim yoluyla müşterilerle ilişkiler kurmasına olanak tanır. E-posta ve sosyal medya gibi kanallar, geleneksel pazarlamanın rekabet edemeyeceği bir kişiselleştirme düzeyi sağlarlar. Son birkaç on yılda, e-ticaret ve dijital pazarlama işi ticareti temelden değiştirdi. E-ticaretin amacı satış oluşturmak olsa da, dijital pazarlama, işletmelerin müşterilerle bağlantı kurarak ve ilişkiler kurarak tam da bunu yapmasına yardımcı olur. 
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram